pozadí

úterý 23. července 2013

Látkové plenky

Cloth Diapers


Když jsem se před 8 lety rozhodla používat látkové plenky na první miminko, byla jsem za exota. Ani moje maminka mě při vzpomínce na vyvařování a žehlení nedokázala pochopit. Jenže dnešní plenky se nevyvařují, dokonce ani nežehlí, stačí je strčit do pračky a pak už jen pověsit. Tehdy jsem měla koupenou celou sadu plenek, kterou jsem využila postupně na obě děti a zjistila jsem, že to byla výborná volba nejen kvůli slušné finanční úspoře, ale nakonec i kvůli atopickému ekzému mladšího dítka. Dnes už jsou látkové plenky tak trochu moderním trendem, což považuju za dobrý posun.

Plenkovou výbavu po starších dětech je u nás nyní potřeba trochu doplnit, některé části zcela obnovit. Vkládací plenky na malé miminko mi jakž takž zůstaly, něco málo se mi podařilo výhodně koupit přes inzerát, horší to bylo se svrchními kalhotkami. Po 6 letech uskladnění jednoduše nevydržely gumičky. Protože PUL vypadá v pořádku, dala jsem se do párání lemování a gumičky našívala nové. Pěkná piplačka, tak jen doufám, že budou aspoň dobře fungovat, protože zrovna svrchní kalhotky jsou hodně důležité.


Našla jsem českého výrobce bambusových, konopných a bavlněných látek, vhodných na šití plenek. Dokonce mají fabriku asi 10 minut jízdy od nás... ale prodává pouze velkoodběratelům:-( Byli však velmi ochotní a poradili mi, na kterého jejich odběratele se můžu obrátit a domluvit se s ním na menším množství. Odběratel byl ještě ochotnější, protože jen kvůli mě vzal do svého obchodu nové materiály. Takže pokud hledáte bambusovo-konopný flís (neboli výplněk, vypadá to jako teplákovina, ideální na savé jádro plenky), bambusový aksamit (úplet z jedné strany se smyčkami, vypadá trochu jako froté, velmi příjemný materiál) a bambusový úplet (oboulíc) za přijatelné ceny, určitě nakoukněte do obchodu www.eshop.mechulka.cz.

Prvně jsem si zkusila pár "hadů", dlouhé vkládačky, které je možno ohnout a tím navrstvit dle potřeby. Kamarádka a internet mi poradili rozměr 65 x 10 cm, jen bylo potřeba trošku vychytat přítlak patky a napětí diferenciálu na overlocku. Uvnitř mám jednu vrstvu bambusovo-konopného výplňku (flísu), z obou stran zvenčí je bambusové froté (aksamit). Pak jsem se vrhla na vícevrstvé čtvercové vkládačky, tento typ plenek jsem měla na starší děti a byla jsem s ním velmi spokojena, akorát sada se téměř čtyřletým praním dost potrhala. Ušila jsem si variantu vnitřek vzorovaný flanel (aby mi něco drželo tvar plenky), středová část bambusovo-konopný výplněk, vnější strany bambusový úplet. Další variantou byla vícevrstvá plenka pouze z bambusového froté (aksamitu), kde je středová část opět z více vrstev. Jsem sama zvědavá, co se v praxi osvědčí nejvíc. Pak jsem ještě přidala vložky do podprsenky, z vnějšku je froté, uvnitř úplet, samozřejmě oba materiály opět z bambusu.


Došívat pak budu za pochodu, doufám, že mi to povaha a režim miminka dovolí. Plánuji časem i nějaké svrchňáčky z PULu, materiál už je nakoupený, ale chci přece jen počkat, jak se osvědčí ty staré kalhotky s novými gumičkami a vůbec, jak to budem všechno zvládat.

1 komentář:

 1. Paní Zuzko, děkuji za milá slova pro můj obchůdek s látkami :-) Jen upřesním adresu:
  eshop.mechulka.cz

  (nebo jen www.mechulka.cz, tam je link na e-shop)

  Přeji Vám zdravé a veselé miminko!!

  Pavla - MECHULKA

  OdpovědětVymazat