pozadí

úterý 3. září 2013

První šatičky a návod na osušku s kapucí

The First Dress and Tutorial 


Musela jsem využít možnosti zkusit si konečně šití šatiček:-)
Moje babička i stařenka (prababička) chodívaly oblečené v kroji, na všední den měly kroj obyčejný, na neděli a významné události kroj sváteční. Po smrti babičky jsme část krojů věnovali muzeu a část, která se muzeu nehodila, jsem si jednoduše nechala na další zpracování. Takto jsem získala tento jemný kytičkovaný manžestr, je to část kanafasky mé babičky, krásná vzpomínka. Šatičky jsou zavinovací, šité podle střihu z Ottobre 6/2007, akorát do nich musí dceruška ještě trochu dorůst.


Dalším pokusem byla úpletová gaťátka s vysokým pasem. Střih je od oka podle jakýchsi starších, využila jsem zase starší domácí zásoby. Nevýhodou je, že po vyprání kalhot se úplet v pase vytáhl a už moc nepruží, rozhodně miminko tlačit nebude. Možná ho odstříhnu a ještě trošku zmenším, akorát overlock mám v ložnici, kde mimi spí, a když nespí, tak chovám, kojím... a to šít taky nemůžu.


Nic nevydrží věčně, ani tetrapleny ještě po mě, mé sestře a mých prvních 2 dětech... začaly se rozpadat a najednou nebylo miminko do čeho po koupání utřít (ručníků mám spoustu, ale chci pro děťáko něco jiného a navíc mi tu zase už roky ležel darovaný kus kvalitního žlutého froté). Ušila jsem tedy klasickou osušku s kapucí. Pokud se do podobné chcete taky pustit a nechce se vám přemýšlet nad rozměry a postupem, zkusím sem stručně popsat.


Budete potřebovat:
čtverec froté 85 x 85 cm + trojúhelník, kde mají obě kratší strany 30 cm
barevný šikmý proužek v délce 4 m z bavlněného plátna
kousek barevné látky na aplikaci + pavučinku nebo oboustranně lepcící vlizelín

Nejdříve si nastříháme froté čtverec i troujúhelník na kapuci, u čtverce zaoblíme rohy, já si je maluju podle talířku.
Připravíme si aplikaci z barevné látky, kterou pomocí pavučinky nebo oboustranně lepícího vlizelínu přižehlíme doprostřed trojúhelníku (budoucí kapuce), obšijeme hustým entlem (cik-cak stehem).
Šikmým proužkem začistíme delší stranu trojúhelníku (šikmý proužek jsem si nařezala 4 cm široký, sešila na potřebnou délku a zažehlila v zakladači šikmých proužků o šířce 18 mm).
Trojúhelník položíme do jednoho rohu čtverce a v kraji přišijeme, aby se nám při závěrečném lemování neposunul, nezapomeneme roh zakulatit podle čtverce.
Na špici kapuce přišijeme poutko z kousku prošitého šikmého proužku.
Na závěr celou osušku olemujeme šikmým proužkem.


No a tady je vidět, že jsem si zrušila embargo na nové látky a nakoupila krásné designové zahraniční úplety. Zatím se snažím překonat strach stříhnout do nich.

6 komentářů:

 1. Krásné a perfektní Zuzanko:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkné šitíčko !!Zuzi při holčičce se naučíš šít i to co jsi zatím nešila ..šití na holky je úpně jiná sorta než šití na kluky ..mám s tím zkušenost :-))zrušení embarga chválím úplety jsou krásné ...

  OdpovědětVymazat
 3. no to je krááása ♥
  mužu se zeptat,kde jsi uplty kupovala ?
  Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Reny, úplety jsou z veselajehlicka.cz, jsou nádherné, ale připrav se taky na vysokou cenu:-) Zkoušela jsem je omrknout i na zahraničních webech, mají větší výběr, ale cenu v podstatě stejnou.

   Vymazat
 4. Tak jsem se mrkla na tu veselou jehličku na cenu úpletů.... bleeeééééééé. To je vážně děs :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, ale na druhou stranu, člověk je v nich nepřehlédnutelný:-)

   Vymazat