pozadí

sobota 8. října 2016

Návod na adventní kapsář


A Tutorial For An Advent Calenar


Slíbený fotonávod na adventní kapsář z panelu od Makower vydaného 2016.

Z panelu si odstříhneme kapsičkovou část a položíme ji lícem na světlou podšívku. Všechny pásy kapsiček po obvodu prošijeme, jak je vyznačeno tyrkysovou barvou na fotce. Je hezčí nechat si na krajích přídavek na složení kapsičky, aby byla hezky nakládaná jako ostatní. Díru na otočení pásu si nechávám dole.


Po prošití pásy rozřežeme (rozstříháme) a odstříhneme rohy, budou se pak lépe tvarovat.


Pásy kapsiček obrátíme na líc a pěkně vyžehlíme, kraje si vytahuju špendlíkem, je to trochu titěrná práce, ale pěkně vyžehlení je hodně důležité. Na vytvarování rohů mám takové plastové udělátko, je to můj velký pomocník.


Kapsičkové pásy je pěkné si nahoře prošít, v kraji, červenou nití, která pak nebude téměř vůbec vidět.


Připravíme si záda kapsáře - já zvolila nebělenou bavlnu (trošku jako režná, hezky se hodí k základní barvě kapsáře) a pokud je zároveň chceme použít na olemování, bude látka na každé straně cca o 5cm větší jak podklad kalendáře. Potom dávám termolín, protože je pevnější a dobře drží tvar. Můžete dát, co doma najdete, vatelín, flís, sakon nebo jinou výztuhu. Nahoru položíme podklad kapsáře, já si vše lehce fixuji sublimačním lepidlem, ale není nutné, stačí i jen našpendlit.


Na předtištěné svislé linie si přišpendlíme kapsičkové pásy. Opravdu nyní budeme přišívat jen svislé linie, ideálně světlou nití, aby šití nebylo nápadné a šijeme kraje pěkně v krajíčku, mezi kapsičkami pak po linii. Hlavně na vrchní části kapsiček zapošíváme zpětným chodem, aby se nám později kapsy nepáraly. A doporučuji zde použít už silnější jehlu, např. č. 90, osmdesátku jsem zde zlomila:-)


Přišito.


Jdeme špendlit spodní části kapsiček, hezky je složíme, jak je i zakresleno na návodu nahoře na předtištěném panelu. Složíme i vnější kapsičky, dáme si záležet. Vyměníme nit za červenou a spodní část prošijeme na mašině.


Prošijeme i předtištěný vzorek na krajích kalendáře. Teď jsem si ohla podšívku dolů a od červeného kraje celého kapsáře si nechám přídavek 0,8cm a zbytek uříznu. Takto si připravím všechny 4 strany.


Nyní si podšívku narovnám a od ořízlého kraje si podšívku uřežu o 2cm větší. Ty 2cm budu potřebovat na olemování.


Postupně si našpendlím celý okraj, podšívku si ohnu a budu prošívat z vrchu. Dlouho jsem nemohla přijít na to, jak hezky udělat tímto stylem rohy, až nedávno. Svůj postup jsem vám nafotila, snad je to aspoň trošku srozumitelné.Než jsem začala lemování z vrchní strany prošívat, připravila jsem si ještě pruh asi 6 - 7 cm vysoký na tulýnel, který jsem si přišpendlila zezadu. Teprve pak jsem olemování prošila (tím jsem si přišila i vrchní část tunýlku) a nakonec jsem ručně zašila i spodní část tunýlku. Tunýlek na tyčku jsem nechala volnější (neleží), abych do něj tyčku snadno provlékla a kaspář jí nedeformovala.Hotový kapsář vypadá takto. Teď ještě dokoupit tyčku a je to.2 komentáře:

  1. Mlask!! Jste zlatá, moc děkuju za návod. Látku jsem si objednala, že se nějak popasuju, ale na tohle skládání bych určitě nepřišla a trápila se s kapsičkami po jedné :). Natož ty okraje! Ještě jednou díky. Monika.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Budu ráda, pokud návod někomu pomůže. To skládání je na panelu obrázkem naznačeno, ale viděla jsem např. na Fleru prodávat kapsář a neměl ty krajní kapsičky naložené, což mi přišlo škoda. Tak ať se dílo podaří!

      Vymazat