pozadí

středa 7. března 2018

Pratelné kosmetické tampóny

Fabrics  Make-up Tampons


Života užívám ráda, ale v rámci možností se snažím myslet i na to, co po nás zbude. Ekologie pro mě není jen moderní slovo, snažím se už od doby dospívání být aspoň trochu aktivní v tom, co můžu ovlivnit. A ovlivnit můžu hlavně sebe, svou rodinu a domácnost. Konečně tedy přišlo na řadu zlepšení každodenní péče o pleť - látkové kosmetické tampóny. Méně odpadu z těch jednorázových, využití i malých zbytků látek.


Po šití látkových plenek tu mám ještě nějaké dobře uleželé kousky, úpletů se u nás taky najde dost. Stačilo se do toho pustit. Vyhrabat z útrob skříně zbytky, vybrat krabičku s ideálně velkým kulatým dnem, obkreslit ji, vystříhat kolečka, špendlit, sešívat, zatahovat švy (špendlíky mi vytahovala moje malá šikovná asistenka, jo dětská práce je nenahraditelná). A testovat. Které materiály jsou nejpříjemnější, jak prát.


Výsledkem jsou dvojitá kolečka o průměru 9cm, z jedné strany froté (může být bavlněné, bambusové nebo bambusovo-konopné, příjemné je vše), z druhé strany bavlněný úplet. Snažila jsem se využít biobavlnu.


První várka se mi vyprala výborně, voděodolná řasenka i BB krém šly dolů při 60 stupních, peru v látkovém pytlíku (opět zbytky, tentokrát z našich nových záclon). Záložní plán je v případě potřeby tampónek po použití přetřít mýdlem na praní, úspěšně to tak dělám se skvrnama na oblečení, ale tady to prozatím nebylo potřeba.


Ty hezčí sady nabídnu k prodeji nebo poslouží jako dárky pro kamarádky, různé testovací kousky si nechám. Ideálem je sušička, protože tampónky zůstanou příjemně měkké. Ale pokud nemáte, stačí po usušení promnout v ruce, s plenkama jsem to tak dělala 6 let a taky to šlo:-)

6 komentářů:

 1. Zuzanko, vy jste úžasná! Super nápad. Využiji pro sebe. Mám zbytky biobambusu a chystám se i na intimky.
  Krásné dny. Lenka B.

  OdpovědětVymazat
 2. Hezký den, krásně ušité tamponky. Jdu vyzvědět, jak se používají. Není mnohem větší spotřeba odličovacího prostředku, jak se musí froté nasáknout? Děkuji, máte moc hezké výtvory. Erika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřímně, testuju teprve pár týdnů. Větší spotřebu odličovače nepozoruji, myslím, že dávám stále stejně, musel nasáknout i ten vatový tampón, i tento. Postupně ale v kosmetice přecházím na přírodnější alternativy, takže jsem si koupila mandlový olej, tampónek navlhčím vodou a kápnu na něj pár kapek oleje, odlíčím se tím. Spotřeba opět pár kapek oleje - stejná jako u vatového tampónku.

   Vymazat
 3. Dobrý den, myslíte že by sedalo použit i bavlněné platno místo upletu ? děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, vyzkoušejte. Funkční by to určitě mohlo být.

   Vymazat